Išplėstinis RPF tarybos posėdis: nuo „buldozerinių reformų“ ir kolektyvinio ginčo galios iki simfoninio orkestro

Regioninių profesinių sąjungų festivalis „Žilvitis 2023“ palydėti vasaros ir pasikeisti patirtimi savo narius tradiciškai pakvietė susirinkti Karklės kaime. Čia profsąjungiečiai turėjo puikią galimybę ne tik pasimėgauti jūra, bet ir daugiau sužinoti apie naujausius įsigaliojusius pakeitimus, susijusius su darbo santykiais.  

Į renginį pakviestas Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos skyriaus vedėjas Vytautas Ročys pristatė pasikeitusias tvarkas nuraukiant darbo sutartis, įsigaliojusius apmokėjimus už papildomus darbus. Profsąjungų atstovai domėjosi ir darbdavių teisėmis vykdant darbuotojų stebėseną bei kontrolės darbo vietoje tvarka.

Šioje diskusijoje daug dėmesio sulaukė ir RPF pirmininko Audriaus Gelžinio paliesta tema apie įvairiose valstybės sferose vykdomas „buldozerines reformas“ ir tarp tokių reformos girnų atsiduriančius darbuotojus: čia ir vadinamoji valstybės tarnybos reforma, NŽT pertvarka, o dabar dar ir Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos reforma. Jokių kriterijų, kodėl darbuotojai keliami į vieną ar kitą įstaigą „reformuotojai“ neturi aiškios vizijos. VDI Klaipėdos skyriaus vedėjo Vytauto Ročio įsitikinimų, geriausias kelias darbuotojams apginti – kreiptis į teismą su kolektyviniu ginču.

Išplėstiniame tarybos posėdyje RPF pirmininkas Audrius Gelžinis ne tik apžvelgė situaciją federacijoje, bet ir priminė praktinę galimybę remti savo profsąjungas – paragino prezidiumo narius aktyviau skatinti profsąjungiečius, deklaruojant GPM, skirti paramą savo skyriams. “Tai nieko nekainuojantis, bet profsąjungoms labai svarbus paramos šaltinis. Ir būtų puiku, jei pirmininkai paragintų skirti dalį GPM ir pačius darbdavius”,- pridūrė federacijos pirmininkas.

RPF tarybai buvo pristatyta ir federacijos veikla tarptautinėse organizacijose. RPF plėtros vadovė ir Europos Komisijos įsteigto Valdymo komiteto narė nuo EFFAT Jolanta Butkevičienė informavo, kad jau rugsėjį Frankfurte Valdymo komiteto partneriai – Syndex- pristatys tyrimą ir išvadas dėl darbo santykių sistemos bei socialinio dialogo lygio skirtingose Europos Sąjungos valstybėse. “Pagaliau, kalbėdami apie socialinį dialogą (o kartais ir visišką jo nebuvimą), remsimės ne įsivaizdavimu, kad vienose valstybėse jis geresnis, o kitose blogesnis, o konkrečiu tyrimu, padėsiančiu įvertinti ir mūsų situaciją”- sakė J.Butkevičienė.  

Tarybos posėdžiui taip pat buvo pristatyta nauja EFFAT programėlė season@work. Per šią programėlę sezoniniai darbuotojai galės lengvai gauti informaciją apie savo teises ir taikomas darbo sąlygas skirtingose šalyse. “Daugeliui sezoninių darbininkų trūksta esminės informacijos apie savo darbo ir socialines teises bei garantijas. Todėl mes pasiūlėme idėją, o EFFAT ją ėmėsi įgyvendinti“- pridūrė RPF plėtros vadovė.

Taryboje buvo sutarta, kad regionines profsąjungas vienijanti Lietuvos žemės ūkio darbuotojų profesinių sąjungų federacija, vertindama Europos Komisijos pasiūlytą  Ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonę (EGADP, angl. – RRF), kuri, reaguojant į COVID-19 sukeltas ekonomines ir socialines pasekmes, yra skirta finansuoti valstybių narių struktūrines reformas ir skatinti ūkio atsigavimą, ragina Vyriausybę atsakingai įvertinti socialinio dialogo specifiką ir galimybes regionuose.

Įgyvendinant ekonomikos augimui ir pasirengimo ateities iššūkiams skirtas priemones siūloma įvertinti viešųjų paslaugų prieinamumą rajonų gyventojams; užtikrinti efektyviai veikiantį valstybės įstaigų ir organizacijų regioninį tinklą; sukurti ir taikyti darbdaviams skirtas skatinimo priemones už socialinio dialogo ir lygiaverčio bendradarbiavimo praktiką su darbo kolektyvais.

„Žilvičio“ festivalį vainikavo Alytaus jaunimo simfoninio orkestro „Svajonė“ koncertas. Muzikos kūriniai iš populiariausių filmų užpildė užpildė „Žilvičio“ vaikų stovyklos estradą.